Venera {Vodolija} u kvadratu sa Uranom {Bik}: „because every morning should begin with a heart attack“
Cary Grant and Katharine Hepburn (Venus square Uranus), "Holiday" (1938) |
“Biografije opterećuju! Kada postane suviše poznato, isuviše obeleženo kao imidž, možeš da budeš sigurna da se jedno lice već izlizalo od upotrebe. Čovek se, naime, hteo ili ne hteo, poistovećuje sa javnom predstavom o sebi, i počinje da se ponaša kao bronzani spomenik koji hoda. Pogledaj, na primer, značajne ljude za vreme službenog ručka! Pogledaj kako dostojanstveno žvaću, razgovaraju, odlaze u klozet, kao da čine nešto neverovatno važno. Poverovali su da su neophodni. A to, veruj mi, nije niko!” (Kapor sa svojom Ve0Ur)
The Fountainhead (1949) |
Šta će familija ili komšije da kažu, nije toliko važno. Čak ti pogledi „ispod oka“ i „juuuu-naooopako“ komentari umeju da izazovu dodatni revolt. Alapačama treba dati bogat materijal, u maniru španske sapunice. Kad već ispiraju usta, da im ne bude dosadno – jer Uran to nikako ne podnosi. Svaki dan servirati po jedan skandalčić – taman da ne mogu da postignu da „pohvataju“ sve detalje i prepričaju. Uostalom, ni sami nećete moći. O ukusima ne treba raspravljati, kažu, a ovde su oni ekscentrični i jedinstveni. Kao takvi skreću pažnju – privlače etikete ili osude. Imate li decu? „Da, jedno i po“ – rekao bi kvadrat VE-UR. Normativnost se ne vari ponajbolje niti je, ruku na srce, moguća. ALI... nismo baš ni srećni zbog ovoga. Problemičić. Čudne smo mi živuljke, a pod uticajima Venere-Urana postoji tendencija ka nadrealističkim očekivanjima od ljubavnog života. ŠTA uopšte hoćemo, koji su glavni prioriteti? Znate za onu narodnu: „ne može i jare i pare...“; šta god odabrali, probajte da se koliko-toliko držite izbora {to je sada veliki izazov} i ne mešate pojmove {nakon izbora}.
Ketrin Hepbern, holivudska diva, je idiličan primer kako funkcioniše kardinalni kvadrat Venere-Urana {sama ga je imala na osi Ovan-Jarac} na više planova, naročito jer se naš dešava kao egzaktan 25.maja, kada je i egzaktan promenljivi kvadrat Marsa-Neptuna {ona je imala opoziciju MA-NE, što je u neku ruku slično}. Zato ćemo se pozabaviti glavnim crtama iz njenog života koje su javnosti opšte poznate, a tiču se i naših tranzita. Sudbine poznatih mogu da posluže za pojašnjenja, a u ovom slučaju imamo dosta materijala. {Ako je nekome draže, Angelina Jolie ima VE u Raku u kvadratu sa Uranom u Vagi. Meni nije tako zanimljiva.}
Mae West (Venus in Cancer) / "She Done Him Wrong", 1933. |
Među njenim partnerima bilo je reditelja, pesnika, glumaca, zauzetih muškaraca, avijatičara... ali i alkoholičara, depresivnih tipova koji nisu umeli da se nose sa životom, kao i homoseksualaca – što sve i postoji u izazovnim aspektima njenog Marsa i Venere (sa Neptunom i Uranom). Tokom studiranja bila je u vezi sa jednim pesnikom koji je bio u braku i imao problema sa pićem. Njihova veza je bila dosta alternativna (UR), čak bez seksualnih odnosa, što njoj nije smetalo {on je imao problem sa impotencijom zbog alkohola: Ma-Ne aspekt}, ali se jako razočarala kada ga je zatekla sa drugim muškarcem u krevetu. Nakon toga se i udala, što je više bila stvar odluke nego ljubavi. Trebala joj je zaštita, a novom izabraniku brak da ućutka glasine opet o sopstvenoj homoseksualnosti. Brak je više bio prijateljskog karaktera, u jednom trenutku je funkcionisao na distanci {ona se preselila u Holivud}, krila je da je udata, varala muža... i na kraju se i razvela. Uprkos tome, sa bivšim suprugom je ostala u drugarskim odnosima (UR-VE-ME) i bila mu je zahvalna na materijalnoj sigurnosti koju joj je pružio. Više se nije ni udavala, govorila je da ne želi, no sudeći po njenim ljubavima to i nije bilo baš moguće.
Tinderella: A Modern Day Fair Tale"Tinderella: A Modern Day Fairy Tale." Swipe right, Princess.
Posted by CollegeHumor on Monday, November 10, 2014
CONVERSATION
Japanska mudrost KINTCUGIJA: SVE TVOJE SAVRŠENE NESAVRŠENOSTI!
KINTCUGI: „All your perfect imperfections!“
– od ceremonija čaja, posuđa, keramike do umetnosti, čak i primenjivanja kintcugija u profesionalnim krugovima šminkera, fashion fotografa za magazine svetskih razmera, sa najelitinijih manekenskih pozornica! Najbitnije do ozbiljne JAPANSKE mudrosti! – biće nam prekopotrebna u prvoj polovini 2025!
Iako poreklo kintcugija (kintsugi – u doslovnom prevodu: „spajanje zlatom“), poznatog još i kao kincukuroi („popravljanje zlatom“), nije sasvim jasno (datira još od 15. veka), uvek je bilo blisko povezano za čuvenim ceremonijama čaja. Smatra se da je za njegov MANIFEST (prerastao je u životnu filosofiju!) zaslužan japanski feudalni vođa (šogun), Ašikaga Jošimasa, koji je jednom prilikom razbio svoju omiljenu šolju za čaj. Ne htevši da je zavrljači u đubre, poslao ju je na reparaciju u Kinu. No, bio je duboko razočaran kad mu je vraćena, narušene (prvobitne) lepote. Uporan, traga za boljim zanatlijom (nažalost, ne znamo mu ime), koji će se dosetiti MAESTRALNE IDEJE: izlivanja ZLATA u PUKOTINE, tj. oštećenja posude... a time upravo i udariti prve temelje stvaranja jednog sofisticiranog keramičkog stila, koji i dan danas pleni pažnju i inspirše nove generacije da ga neguju. Ubrzo, čuveni kolekcionari počinju namerno da razbijaju dragocenu grnčariju, ne bi li prošla kintcugi metodu, dok čajanke postaju sve popularnije.
Kako se to radilo/radi? Umesto da se koristi običan kamuflaž lepak za polomljene komade, oslanjajući se na „maki“ metodu, koristi se se poseban („uruši“) napravljen od soka drveta, po kom se posipa zlato, srebro ili platina u prahu. Na kraju procesa, čudesni šavovi zlata blistaju u upadljivim pukotinama keramičkih predmeta, dajući jedinstven izgled svakom „popravljenom“ komadu. Ovaj specifičan metod i slavi jedinstvenu ISTORIJU (prošlost) svakog artefakta, tako što naglašava njegove lomove, umesto da ih prikriva! Kintcugi neretko čini restaurirani komad daleko lepšim od originala, revitalizovajući ga novim izgledom i udahnjujući mu drugi život (poput ciklusa umiranja – vaskrsnuća – umiranja – vaskrsnuća...) – NOVU ŠANSU za NOVI POČETAK.
Naravno, nije ostalo zacementirano isključivo
u estetici i keramici (naprotiv), nego izmenjenoj
životnoj filosofiji – „istorija predmeta“ (kao i bića) mora se očuvati. Sve što je doživeo jeste sastavni deo njega
– od njegovog postanja – tako i razbijanje o pod. To ne važi samo za puke
predmete, već i NAS. Ne moramo biti
„masterpiece“ da bismo posedovali vrednost. Japanci nisu bili zagovornici
„plastične hirurgije“, već su i u nesavršenosti, narušenosti, „ružnom“ (...)
tražili LEPOTU. Ona ima svoju draž,
najpre vas razlikuje od ziliona „posuda“ sa pokretne industrijske trake.
Ožiljci koji nam se graviraju na životnom hodočašću (ili bore, sede vlasi,
opekotine na koži ili duši, polomljena rebra od neizdrživih patnji
ovozemaljskog bitisanja...) podsećaju nas na rane nad kojima smo VOJEVALI,
umesto da smo im podlegli sa smrtnim ishodom. Simbolično životno ordenje! Treba
se šepuriti malo (skromno) njim! Preduslov? Moramo biti voljni su da
prionemo na rad i iskalimo zanat ove drevne veštine restauracije zlatom U
SEBI i SVOJIM životima. Japanci to upravo
NEGUJU – kao ŽIVOTNU FILOSOFIJU – na prvom mestu PRIHVATANJE mana i
nesavršenosti. Njihova estetika poštuje i pohabanost, oronulost, čuva tragove
korišćenja predmeta, njihovu biografiju (svega čemu su prisustvovali, predmeti
ionako upijaju energiju onih koji ih koriste); ne odbacuje se sve odmah, kao da
nikada nije postojalo.
Kintcugi filosofija se može povezati i sa njihovim čuvenim „konceptima“ (wabi-sabi, mottainai, mushin):
1) WABI-SABI (obožavam!) – od reči wabi („manje je više“) i sabi („pažljiva melanholija“) – što se prvobitno odnosi na prolaznost ovozemaljskih stvari, u korespondenciji sa zadovoljstvom u istom tom što nosi obeležje ove nestalnosti. Takođe, to je poziv da se prihvati i pronađe lepota svuda: u (svojim/tuđim) manama, nesavršenostima, nepotpunosti, asimetriji; promenljivosti, kao i u skromnosti, uvažavanju i dubokom poštovanju Majke Prirode i njenih sila... Wabi-sabi je rođen iz budističkog poimanja tri stadijuma postojanja: o nestalnosti, patnji, i praznini (odsustvu) sopstvene prirode.
2) japanskom osećaju „MOTTAINAI“ – izražava žaljenje kada se nešto potroši, dotraje, nije više upotrebljivo... ili kada je nešto vredno ali se ne (i)koristi na pravi način (what a waste! – rekli bi Britanci). Stoga, ovo je ujedno i podstrek za ljude za redukcijom, ponovnim korišćenjem ili bar reciklažom. Ni od čega, napraviti nešto!
3) „MUSHIN“ – iako se doslovno može prevesti kao „bezumlje“, govori nam o potpunom postojanju u trenutku, NEVEZIVANJU, smirenosti u turbuletnim, nepredvidim uslovima koje donosi svako vreme – čemu ljudi najčešće i jesu podložni – grčevito se držeći postojećih, čak i trulih, struktura, jecajući za propalim life garancijama sigurnosti (varijabalan pojam)... posrću, padaju. Svi ti naši lomovi, udarci i razbijanja, ne mogu biti jasnije izraženi u doslovnoj tendenciji koju ima keramičko posuđe. „Mušin“ nas uči najpre PRIHVATANJU PROMENA i sudbine, kao sastavnog deo života. U Japanu je ovo poznato i kao „mono no aware“ – japanski idiom o nestalnosti, nepostojanosti, prolaznosti (stvari), uporedo i o empatiji/saosećajnosti prema tome. Možda se može reći da je to čak i identifikacija sa („stvarima“) izvan SEBE. Zen budistički spisi, pak, to objašnjavaju ne samo kao iskustvo prekida misli, odsustva razmišljanja, nego i odsustvo PRIJANJA, konceptualnu proliferaciju, ponekad i zaglavljenost u samim mislima...
Kintcugi
šoljice i ostali asortiman pogledajte na (link): ŠERPICA
Jesam li pametnije iskoristila rx Merkur/Sunce u Strelcu (Jupiter) u opoziciji sa rx Jupiterom u Blizancima (sa aplicirajućim kvadratom u Ribama)? Napričah se (bolje ovako nego puko abrovisanje i standardni astro klišei), malo da se skine prašina sa drevnih mudrosti i istorije, podele iole korisne informacije (ne samo dezinformacije) koje nekome mogu biti a-ha momenat u parnoj lokomotivi misli, zakuhtaloj, šiba uporedo na dve šine u vazduhu, a iznad okeana! Ponešto smo (možda) i korisno naučili (toga nikad viška). Aspekte možemo oblikovati i ciljano, ne samo robovati im. Ujedno, ovo je i reminder na davno spominjane drevne japanske mudrosti (u daleko kraćem formatu) u vreme kada nam je retrogradna Venera u Ribama trpela pritisak od Saturna (što je opet čeka relativno uskoro) 2017. – i tokom 2025. čeka nas veoma SLIČAN retrogradni hod Venere u OVNU i delom u Ribama (napomenula u jednom od blog postova). Kako god, možda je ovo koincidencija (ne verujem u iste), ali „unapred“ nabasah na divan set šoljica. Kako sam ugledala fotografiju, INSTANT mi je došla asocijacija: KINTCUGI! Verovatno da sam ih tražila – ne bih ih našla! Tako to ume da biva u (mom) životu.
Kako su ulovljene šoljice „imitacija“ kintcugija (mi svakako ne posedujemo tu veštinu, da bismo se artistički igrali sa svojim lomljenim suđem, kako moja majka voli da kaže: krbanjima!), dobar su PODSETNIK na MUDROST istog. Jasno vam je da NE svodi sve na puku umetnost keramike! Jeste da nam Saturn u Ribama sa mizernim Jupiterom u Blizancima (kvadrat) sve više stiska novčanike (premda: opisuje bogate, ko zna na koji način, cicije; previsoke cene za nekvalitet, veštačku inflaciju and so on...) – nisam od onih što vam savetuju uporno, od novembra, da KUPUJETE NEKRETNINE (samo ako ste blesavi!). Sve (u ponudi od posuđa) je drastično povoljnije (skoro DUPLO) nego kod nas, u Srbiji. MOGUĆE je slanje (iz Bosne) i za Srbiju (malo više strpljenja zbog načina slanja i relacije). Po dogovoru – svoje poručila, što savetujem i vama, zbog retro Merkurija sa svojim zafrkancijama, ludim kurirskim službama... praznici se primiču, valja na vreme, bez kašnjenja, nabaviti originalni POKLON!
Tri osobe dobijaju (kintcugi) šoljice na AKCIJI – koja i traje u DECEMBRU. Najsrećnija zvezdica: GRATIS. KO želi dobija besplatnu rektifikaciju natalne karte: proveru tačne satnice vašeg rođenja, jer 80% je NEMA (uz precizni momenat ZAČEĆA: vaša karta postanja), DVOJE rektifikaciju sa popustom (zbog simbolične cifre iste, ovo važi za Srbiju)– igraćemo se po RANDOM fb-linku izvlačenja ljudi. Da bi vas fb-lutrija (algoritam) obuhvatio: podelite (SHARE) PUBLIC objavu (ne-public fb ne računa) i kliknite LIKE na post. Ako vas algoritam i ne izvuče – želite rektifikaciju (treba vam), pišite mi (zakažite) ILI pogledajte OSTALU ponudu posuđa na (link ~>): ŠERPICI! Možda vam se nešto drugo dopadne. Trenutno u IGRI nam je ponuđeni kintcugi set.
Vi, u Bosni, imate prednost zbog slanja paketa; mi u Srbiji moramo da pričekamo, posebno ako set nestane, te ga treba naručiti od dobavljača (ne brinite se, cena će ostati akcijska, ukoliko naručite u decembru). Ponavljam, gledajte na VREME, da ne bi okasneo nekome poklon (zbog cosmo peripetija). Primarno: da ne uđete u 2025. sa okrnjenom prastarom šoljom (bez „zlatnih plombi na kvarnom zubu“) za kafu! Uz šoljice dobićete (sa izbačenim promo odlomkom, modifikovan) i moj – isprintan tekst, da se povremeno prisećate važnosti japanskih filosofskih koncepata u ESENCIJALNOM kontekstu... dok pijuckate topli napitak, tumbate misli, brinete, ili gledate ogolele krošnje u zen stanju & izdanju... a MOŽDA i čitate moj blog (jeste, za njega treba LONAC, ne šoljica, ali hajde de... da ne cepidlačimo!).
Objavljujemo srećne dobitnike, u DVA navrata, na
GREEN (Venera) CATURDAY (Subota)! Famozni
Black Friday istorijski nema uopšte svetlu pozadinu... čisto da nabacim (kako
mu se uhvatio pelcer, ne znam).
Srećno svima!
Cat
6 Comments:
Post a Comment
Thanks for reading!
Don't forget: sharing is caring!